Visaugstākais atalgojums man kā cilvēkam ir iespēja kalpot cilvēcei.

Šrī Činmojs

Skolotājs Šrī Činmojs (1931-2007) – viens no izcilākajiem pēdējo gadsimtu meditācijas Skolotājiem, dzejnieks, rakstnieks, mūziķis, mākslinieks un sportists, kas visu savu mūžu veltīja tam, lai kalpotu cilvēkiem, kuri meklē dzīves dziļāko jēgu. Viņš bija pārliecināts, ka tikai katra atsevišķa cilvēka prāta un sirds apgaismība spēs ievadīt saskanīgākas un mieru mīlošākas sabiedrības rašanos. Ar meditācijas, mūzikas, dzejas, glezniecības un sporta aktivitāšu starpniecību viņš tiecās parādīt ceļus uz iekšējo
mieru un paliekošu dzīves gandarījumu. Viņa iedibināto meditācijas centru izglītojošās programmas, komponētā un izpildītā mūzika, māksla, daudzas miera un labdarības aktivitātes, tostarp arī pasaules sadraudzības un miera skrējiens The Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run, iedvesmojušas miljoniem cilvēku visā pasaulē uz ticību labajam un darbu tā labā. Šrī Činmoja ilggadējie centieni guva plašu atzinību visā pasaulē. Viņš ir Mahātmas Gandija miera balvas, UNESCO Neru medaļas, Asīzes miera centra balvas “Miera svētceļnieks”, goda nosaukuma “Indijas Gaisma” (Bharat Jyoti) un svētās Mātes Terēzes no Kalkutas ordeņa laureāts.

Šrī Činmojs piedzima 1931. gada 27. augusta rītā mazā Austrumbengālijas ciematā Šakpurā, kas patlaban atrodas Bangladešas teritorijā. Vienpadsmit gadu vecumā zaudējis vecākus, zēns kopā ar sešiem vecākajiem brāļiem un māsām pārcēlās uz Indijas dienvidiem, lai kļūtu par pastāvīgo biedru izcilā joga, dzejnieka un Indijas patriota Šrī Aurobindo garīgajā kopienā. Viņa ikdienu tur piepildīja daudzu stundu meditācija, intensīvas daudzveidīgas sporta nodarbības un sabiedriskā kalpošana. Jau divpadsmit gadu vecumā viņš sasniedza augstāko jogas pakāpi un piedzīvoja apgaismības un nirvānas apziņas pieredzi. Padziļinot un paplašinot šo iekšējo realizāciju, Šrī Činmojs pavadīja kopienā vēl 20 gadus un sasniedza apgaismības pieredzes vispusību un noturību.
1964.gadā, sekojot iekšējam aicinājumam, vinš pārcēlās uz dzīvi ASV, kur vairākus gadus strādāja Indijas ģenerālkonsulātā Ņujorkā. 1970.gadā Apvienoto Nāciju ģenerālsekretārs U Tans uzaicināja Šrī Činmoju vadīt regulāras miera meditācijas ANO delegātiem un darbiniekiem ANO mītnē Nujorkā. Šrī Činmojs veica šo nozīmīgo pienākumu sabiedriskā kārtā līdz pat sava mūža noslēgumam. Peress de Kueljars – ANO ģenerālsekretārs no 1982. līdz 1992.gadam – teica, ka Šrī Činmojs patiesībā ir Apvienoto Nāciju sirds.

Ceļojot pa pasauli ar miera misijām, mākslas izstādēm, uzstājoties universitātēs ar lekcijām, sniedzot meditācijas koncertus, kā arī mācot meditācijas jogu saviem skolniekiem, viņš vienmēr turēja godā seno garīgo skolotāju tradīciju mācīt bez maksas pieprasīšanas. Šrī Činmoja miera meditācijas un nesavtīgās rūpes par cieņpilnu savstarpējo saprašanos starp tautām satuvināja viņu ar daudziem pasaules līderiem un radošām personībām. Ilgstoša personiska draudzība un sadarbība vienoja viņu ar Nobela Miera prēmijas laureātiem svēto Kalkutas Māti Terēzi, Nelsonu Mandelu, Dezmondu Tutu, Mihailu Gorbačovu, kā arī princesi Diānu. Mūziķu vidū šeit var minēt Pablo Kazālsu, Leonardu Bernstainu, Jehudi Menuhinu, Filipu Glāsu, Robertu Fleku, Stingu un Borisu Grebenščikovu. Bet no sportistiem – 20.gs. sporta leģendas: kultūristu Bilu Perlu, vieglatlētu, deviņkārtējo olimpisko čempionu Karlu Luisu un bokseri Muhamedu Ali. Savukārt starp reliğiskajiem līderiem pāvestus Pāvilu VI un Jāni Pāvilu II un sūfiju līderi Rietumos Pīru Vilajatu Inajāt Khānu.